Akcija „Inkilai“

Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos ekologinis klubas „Žuvėdra“ skelbia pavasario akciją ,,Inkilai“! Lietuvoje inkilų kėlimo pradininku laikomas gamtininkas prof. Tadas Ivanauskas, kuris organizuotai pradėjo kelti inkilus jau 1922 metais. Inkilų kėlimo akcijos tikslas – skatinti  žmones domėtis paukščiais, sudaryti jiems palankesnes gyvenimo sąlygas  ir rūpintis jų globa.

Atkeliaujantis pavasaris – laikas, kai į mūsų šalį iš šiltųjų kraštų parskrenda peržiemoję paukščiai, kuriems reikia namų. Tad kviečiame dabar pasirūpinti inkilais, kuriuos reikia kelti kuo anksčiau, kad paukščiai spėtų juos susirasti ir prie jų priprasti. Inkilams kelti geriausiai tinka kovo vidurys ar antroji jo dekada. Rūpintis mus supančia gamta – visų, ne tik miškininkų pareiga. Tad kviečiame gimnazijos bendruomenę aktyviai dalyvauti akcijoje „,Inkilai“, o sparnuočiai už tai bus dėkingi.

Kokį inkilą pasirinkti? Populiariausi yra uoksiniai ir lentiniai inkilai. Juos ir siūlytume gaminti. Uoksiniai inkilai natūraliai atrodo ir puikiai dera prie kraštovaizdžio. Juose mielai įsikuria visi uoksuose perintys paukščiai. Šių inkilų storos ir vientisos sienelės gerai sulaiko šilumą, o tai labai svarbu anksti perinčioms pelėdoms, klykuolėms, zylėms. Uoksiniai inkilai ypač mėgstami baikštesnių ir retesnių mūsų sparnuočių: pelėdų, žalvarnių, kukučių, meletų ir kt.

Lietuvoje plačiausiai naudojami lentiniai inkilai. Jų gamyba nesudėtinga, be to, gali būti naudojamos medienos atliekos. Šiuose inkiluose mielai apsigyvena zylės, musinukės, raudonuodegės, varnėnai ir kt.  Pagaminto inkilo nerekomenduojama nei lakuoti, nei dažyti.

Inkilą reikia pritvirtinti taip, kad jis būtų stabilus, nesiūbuotų vėjyje, būtų atviresnėje, medžių šakomis neužgožtoje vietoje, landa į rytų, pietryčių ar pietų pusę.
Toliau pateikiame inkilų gamybos schemas, kurios turėtų padėti darbuose.

 

                                                     

                                                          Ekologinio klubo ,,Žuvėdra“ vadovė Oksana Gončarova

                                                        (parengta pagal Lietuvos ornitologų draugijos informaciją)